Pierwsza Komunia Święta

"Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki... Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne... trwa we Mnie, a Ja w nim"

adoracja monstrancja w Siechnicach

Na początek

Na czym polega przygotowanie? Przygotowanie dzieci rozpoczyna się w okresie wczesnego dzieciństwa i polega na wychowaniu religijnym w rodzinie, regularnym uczestniczeniu w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej, a następnie na uczęszczaniu na lekcje religii (katechezę) w szkole. Natomiast przygotowanie bliższe polegające na udziale dziecka w nauczaniu religii (katechezie szkolnej) oraz w katechezie parafialnej, stanowiącej wprowadzenie do katechezy sakramentalnej dokonuje się w klasie III. Przygotowanie to powinno mieć przede wszystkim charakter duchowy zmierzający do zdobycia osobistego doświadczenia religijnego i włączenia się we wspólnotę wierzących. Istotą tego przygotowania jest pogłębienie wiary w realną obecność Jezusa w Komunii Świętej i wzbudzenie pragnienia jej przyjmowania.

Bliskie przygotowanie do I Komunii św. w Parafii Siechnice rozpoczyna się od września i trwa do maja.

Spotkania dzieci:

  • w każdy III czwartek na Mszy św. o godz. 12.30;
  • w każdą niedziele miesiąca na Mszy św. o godz. 12.30;
  • z rodzicami w każdą III niedziele miesiąca na Mszy św. o godz. 12.30.

Rodzice:

  • z dziećmi w każdą III niedziele miesiąca na Mszy św. o godz. 12.30;
  • w każdą III niedziele miesiąca tylko dla rodziców w salce parafialnej po Mszy Św. o godz. 18:00.
Najbliższe terminy katechezy dla rodziców:
  • 18.02.24 Zagrożenia duchowości małżeństwa i rodziny
  • 17.03.24 Jezus żyje, działa i wymaga
  • 21.04.24 Maryja ratunkiem dla świata
  • 19.05.24 Mój udział we wspólnocie Kościoła

Wszystkie szczegóły omawiane są na pierwszym spotkaniu.

PRZYGOTOWANIE W RODZINIE + WCZESNA I KOMUNIA ŚW.

W tym roku rozpoczynamy przygotowanie dzieci do I Komunii św. w rodzinach i z rodzinami w nieco odmiennej formie dla rodzin, które zdecydują się na taką formę przygotowania.

Drodzy Rodzice,

Zachęcamy Was do przygotowania Waszego dziecka do Pierwszej Komunii Świętej w rodzinie. To Wy w zdecydowanym stopniu decydujecie o wierze i formacji religijnej Waszych dzieci i to Wy jesteście niezastąpionymi katechetami. Zasadą Kościoła jest
katecheza domowa, rodzinna, a katecheza szkolna i parafialna jest bardzo ważnym uzupełnieniem, ale tylko uzupełnieniem i ma funkcję pomocniczą. To Wy możecie pomóc Waszym dzieciom zakochać się w Jezusie tak naprawdę – na śmierć i życie!

Szczegóły podczas spotkania rodziców 17.09. po Mszy św. o 12.30.

Masz wiadomość

PRZYGOTOWANIE DZIECKA DO I KOMUNII ŚW. W RODZINIE

Drodzy Rodzice,

Zachęcamy Was do przygotowania Waszego dziecka do Pierwszej Komunii Świętej w rodzinie. To Wy w zdecydowanym stopniu decydujecie o wierze i formacji religijnej Waszych dzieci i to Wy jesteście niezastąpionymi katechetami. Zasadą Kościoła jest katecheza domowa, rodzinna, a katecheza szkolna i parafialna jest bardzo ważnym
uzupełnieniem, ale tylko uzupełnieniem i ma funkcję pomocniczą. To Wy możecie pomóc Waszym dzieciom zakochać się w Jezusie tak naprawdę – na śmierć i życie!
W tym roku w naszej parafii tworzy się grupa dzieci, które będą przygotowywane w rodzinie do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Opiekunem duchowym grupy jest ks. Proboszcz Stanisław Stelmaszek.

Program przygotowania oparty jest na zestawionej poniżej literaturze i obejmuje 22 tematy.

Program realizować będziemy na spotkaniach w salce przy kaplicy/kościele w wyznaczone
niedziele po Mszy Św. o 12:30 i w domu wg ustalonego z góry harmonogramu.

Niezwykle ważna jest systematyczność, dlatego jeśli dziecko nie będzie mogło być na spotkaniu w salce (z ważnego powodu) to dany temat zrealizuje z rodzicami w domu. Spotkania w salce poprowadzą wyznaczeni do danego tematu rodzice lub ksiądz. Wszyscy rodzice będą współtworzyć katechezy i w nich czynnie uczestniczyć. Spotkania będą miały charakter warsztatowy (rozmowa z dziećmi, prace plastyczne, zadania ruchowe). Czas spotkania to 30-60 min.
Przygotowania rozpoczniemy od pierwszej niedzieli października i zakończymy po białym tygodniu.
Każde dziecko założy zeszyt zatytułowany Moje przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, w którym zostawi ślad po każdej katechezie – i tej w salce, i tej w domu (rysunek, zdjęcie, krótki wpis, zadanie do wykonania).
O gotowości dziecka do przyjęcia Pierwszej Komunii Św. zdecydują rodzice i ks. proboszcz.
Więcej informacji będzie można uzyskać na spotkaniu organizacyjnym dla rodziców dzieci komunijnych, które będzie miało miejsce w niedzielę 17 września po Eucharystii o 12:30.

Literatura
 A. Porzezińska, ks. M. Dziewiecki, Bóg kocha najbardziej. Przygotowanie do I Komunii
Świętej w Rodzinie, wyd. Jedność
 B. Nadolna, Katecheza z mamą i tatą. Wypłyń na głębię!, wyd. Święty Wojciech
 B. Nadolna, Pozwólcie dzieciom! Program przygotowania dziecka do wczesnej Pierwszej
Komunii Świętej, wyd. Święty Wojciech
 Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Biblia Tysiąclecia
 YOUCAT dla dzieci. Katolicki katechizm dla dzieci i rodziców, wyd. Święty Paweł
Tematy
 Kochamy Maryję. Różaniec.
 Pismo Święte: odpowiedzi Boga na pytania ludzi.
 Dlaczego Bóg nas stworzył?
 Obdarowani. Rozmowa o talentach.
 Grzech pierworodny.
 Skutki grzechu pierworodnego. Sumienie.
 Bóg pomaga nam być szczęśliwymi.
 Gdzie szukać szczęścia.
 Dziesięć przykazań: droga do szczęścia
 Dziesięć przykazań: znaki drogowe w podróży do nieba
 Bóg kocha nas najbardziej.
 Cechy miłości Boga do człowieka.
 Trzy przykazania miłości.
 Modlitwa – rozmowa z Bogiem.
 Mój przyjaciel Anioł Stróż.
 Mój święty patron.
 Msza Święta: spotkanie z Największym Przyjacielem.
 Msza Święta: gesty i postawy.
 Sakrament spowiedzi.
 Warunki dobrej spowiedzi.
 Komunia Święta.
 Pan Jezus posyła nas na cały świat!

I ROCZNICA

Rodzice dzieci rocznicowych z dziećmi uczestniczą we Mszy św. w każdą niedzielę, a spotkania formacyjne dla rodziców:

  • na Mszy św. o 12.30, w każdą IV Niedzielę Miesiąca,
  • na katechezie w III niedzielę miesiąca po Mszy św. o 18.00 w salce parafialnej.
Parafia Siechnice I Komunia św. 2016
Parafia Siechnice I Komunia św.

Katechizm Kościoła Katolickiego

W katechizmie Świętego Kościoła Katolickiego znajdujemy następujące stwierdzenia: „Najświętsza Eucharystia dopełnia wtajemniczenie chrześcijańskie. Osoby, które zostały podniesione do godności królewskiego kapłaństwa przez chrzest, a także głębiej upodobnione do Chrystusa przez bierzmowanie, uczestniczą za pośrednictwem Eucharystii w ofierze Pana wraz z całą wspólnotą” (KKK 1322).

„W czasie Ostatniej Wieczerzy, w nocy, gdy został wydany, Nasz Zbawiciel ustanowił eucharystyczną Ofiarę swojego Ciała i Krwi. Celem tego sakramentu jest na całe wieki utrwalenie Ofiary Krzyża oraz powierzenie Kościołowi, umiłowanej Oblubienicy, pamiątki Męki i Zmartwychwstania. Eucharystia jest sakramentem miłosierdzia, znakiem jedności, więzi miłości i ucztą paschalną, podczas której przyjmujemy Chrystusa, napełniamy dusze łaską i otrzymujemy zadatek przyszłej chwały” (KKK 1323).

„Pan gorąco zachęca nas do przyjmowania Go w sakramencie Eucharystii, mówiąc: 'Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie’ (J 6, 53)” (KKK 1384).

„W odpowiedzi na to zaproszenie powinniśmy przygotować się do tego wielkiego i świętego momentu. Święty Paweł wzywa nas do rachunku sumienia, zaznaczając, że ten, kto spożywa chleb i pije kielich Pański niegodnie, jest winny Ciała i Krwi Pańskiej. Dlatego osoba świadoma grzechu ciężkiego powinna przed przyjęciem Komunii przystąpić do sakramentu pojednania” (KKK 1385).

„W obliczu wielkości tego sakramentu, chrześcijanin może jedynie z pokorą i płomienną wiarą powtórzyć słowa setnika: 'Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja’ (KKK 1386).

„Aby odpowiednio przygotować się do przyjęcia sakramentu Eucharystii, wierni powinni zachować odpowiedni post. Postawa zewnętrzna, takie jak gesty i ubranie, powinna wyrażać szacunek, powagę i radość tego momentu, w którym Chrystus staje się naszym gościem” (KKK 1387).

„Zgodnie z tym, co symbolizuje Eucharystia, wierni, o ile są odpowiednio usposobieni, powinni przyjmować Komunię podczas uczestnictwa we Mszy Świętej. Gorąco zaleca się praktykowanie tego bardziej doskonałego sposobu uczestniczenia we Mszy świętej, polegającego na przyjmowaniu Ciała Pańskiego z tej samej ofiary po Komunii kapłana” (KKK 1388).

„Kościół zobowiązuje wiernych do uczestnictwa w niedziele i święta w Boskiej liturgii oraz do przyjmowania Eucharystii przynajmniej raz w roku, a jeśli to możliwe, w Okresie Wielkanocnym po odpowiednim przygotowaniu się przez sakrament pojednania. Jednakże Kościół gorąco zachęca wiernych do przyjmowania Najświętszej Eucharystii w niedziele, dni świąteczne, a nawet codziennie” (KKK 1389).

„Dzięki sakramentalnej obecności Chrystusa w obu postaciach Komunii, przyjęcie jej tylko pod postacią chleba pozwala otrzymać cały owoc łaski Eucharystii. W obrządku łacińskim ten sposób przyjmowania Komunii świętej jest powszechnie przyjęty ze względów duszpasterskich” (KKK 1390).