Sakrament małżeństwa
Parafia Siechnice
Sakrament małżeństwa
1601 „Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu”.
Na początek
Bardziej niż kiedykolwiek, w naszych czasach konieczne jest przygotowanie młodych do małżeństwa i życia rodzinnego. – wskazuje w adhortacji apostolskiej Familiaris consortio św. Jan Paweł II.
Dalej zauważył, że „zmiany, które dokonały się w łonie prawie wszystkich współczesnych społeczeństw, wymagają tego, ażeby nie tylko rodzina, ale także społeczeństwo i Kościół podjęły wysiłek odpowiedniego przygotowania młodych do odpowiedzialności za ich własne jutro. Wiele negatywnych zjawisk, na które skarżą się dziś rodziny, wypływa z faktu, że w nowych sytuacjach młodzi nie tylko tracą z oczu właściwe widzenie hierarchii wartości, ale i z tego, że nie mając już pewnych kryteriów postępowania, nie umieją sprostać nowym trudnościom ani ich rozwiązać. Doświadczenie jednakże uczy, że młodym ludziom dobrze przygotowanym do życia rodzinnego udaje się to na ogół lepiej niż innym.”- pisze Ojciec Święty.
Nauki przedmałżeńskie
Nauki przedmałżeńskie w naszej Parafii w Siechnicach odbywają się dwa razy w roku:
- od drugiej niedzieli lutego,
- od drugiej niedzieli września.
W ostatnich latach były przygotowane na podstawie Kursu Alpha dla narzeczonych, który jest praktykowany na całym świecie. W materiałach czytamy: „Kurs Przedmałżeński to seria spotkań stworzonych po to, by pomóc narzeczonym oraz tym, którzy rozważają małżeństwo zbudować solidne podstawy pod wspólną przyszłość.” Twórcami tej koncepcji są Nicky i Sila Lee, współautorzy Niezbędnika Małżeńskiego. To narzędzie pomaga parom zainwestować w swoją relację, aby ich małżeństwo stało na skale a nie piachu. Podczas kursu przedmałżeńskiego narzeczeni, czy osoby myślące o zamążpójściu pracują nad komunikacją, otrzymują porady aby zrozumieć i docenić różnice między sobą oraz przygotować się na potencjalne wyzwania. Kurs odbywa się w romantycznej atmosferze w formie randki. W naukach biorą udział małżeństwa świeckie z kilku i kilkunastoletnim starzem, dzieląc się radościami i troskami swoich doświadczeń.
Krok po kroku
Ogromnie się cieszymy z waszej oblubieńczej miłości. Możecie być z siebie dumni, że chcecie stanąć przed Bogiem i ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską aż do śmierci. Skorzystajcie z tego sakramentu, swoistego prezentu i rozpakujcie go z Duchem Świętym.
Przed przystąpieniem do sakramentu małżeństwa należy:
- uczestniczyć i ukończyć katechezę przedmałżeńskiej z poradnią rodzinną (kurs przedmałżeński może być wcześniej odbyty również w innej parafii oraz osobno przez narzeczonych),
- zarezerwować w naszej kancelarii parafialnej termin ślubu z kilku miesięcznym wyprzedzeniem,
- uzyskać dokumenty: świadectwo z religii, świadectwo chrztu, dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego,
- umówić się na spisanie protokołu przedmałżeńskiego.
- spisać w kancelarii protokół,
- ślub- stawcie się w wyznaczonym dniu w kościele 😉
Jeśli narzeczeni mają taką potrzebę można indywidualnie ustalić diakonię muzyczną i/lub organistę, dodatkowe wymagania odnośnie przygotowania, dodatkowego przystrojenia kościoła na uroczystej eucharystii.
Jakie dokumenty?
Dokumenty niezbędne w Kancelarii parafialnej przy załatwianiu formalności związanych z przyjęciem sakramentu małżeństwa.
- Dowody osobiste nupturientów (osób mających zawrzeć związek małżeński).
- Świadectwa chrztu (do ślubu kościelnego) z aktualną datą wystawienia. Jeżeli na świadectwie chrztu w uwagach nie ma informacji o przyjęciu sakramentu bierzmowania to dodatkowo świadectwo bierzmowania, z parafii w której sakrament był przyjęty.
UWAGA! Świadectwo chrztu można pobrać tylko osobiście z parafii w której odbył się chrzest św. - Świadectwo nauki religii z ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej.
- Zaświadczenie uczestnictwa i ukończenia katechezy przedmałżeńskiej z poradnią rodzinną.
- Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego (ważne pół roku) lub akt zawarcia związku cywilnego w USC.
UWAGA!
Osoby ochrzczone poza parafią p.w. Niepokalanego Serca NMP w Siechnicach powinny przedstawić Świadectwo chrztu z informacją o przyjęciu bierzmowania.
Proszę pamiętać, że takie dokumenty z parafii można pobrać tylko osobiście ze względu na ochronę danych osobowych (RODO) z parafii w której odbył się chrzest św.
Kiedy?
Termin i godzinę ślubu ustalamy z odpowiednim wyprzedzeniem w celu rezerwacji oczekiwanego dnia.
Zapraszamy do kancelarii parafialnej na ustalenie daty ślubu.
3 miesiące przed planowanym ślubem
Na 3 miesiące przed ślubem należy się umówić, np. telefonicznie pod nr tel: 71 311 52 86 na rozmowę i spisanie protokołu przedmałżeńskiego, na spotkanie należy zabrać niezbędne w/w dokumenty i zaświadczenia.