Wspólnoty Różańcowe

Siechnice

modlitwa osobista

ŻYWY RÓŻANIEC

Żywy Różaniec to społeczność osób, które z pełną odpowiedzialnością za Kościół i świat, wyrażając głęboką skromność, oddają modlitewną troską tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. To działanie zgodne z wytycznymi Stolicy Apostolskiej, w oparciu o papieskie intencje modlitewne. Charyzmat Żywego Różańca założyła Paulina Maria Jaricot, która opisuje jej charyzmat słowami: „Pierwszym celem tego stowarzyszenia jest odwrócenie gniewu Boga przez orędownictwo naszej Pani Różańcowej; drugim – stopniowe ożywianie wiary w duszach wiernych; trzecim – uzyskanie nawrócenia grzeszników i zachowanie zawsze czystej wiary (…).

modlitwa

RÓŻANIEC RODZICÓW
ZA DZIECI

Modlitwa Rodziców, oparta na koncepcji Żywego Różańca, stanowi wspólną praktykę modlitewną. Grupa rodziców, zwana różą, składa się z dwudziestu osób, które wspólnie angażują się w modlitwę. Każdy uczestnik Różańca Rodziców modli się zarówno w intencji swoich dzieci, jak i dzieci pozostałych członków swojej grupy. W zamian inni rodzice z tej samej róża modlą się za dzieci danego uczestnika. Codziennie każdy z rodziców odmawia jedną dziesiątkę Różańca, związując się z przypisaną mu na dany miesiąc tajemnicą. W ten sposób każdego dnia odbywa się pełna modlitwa różańcowa w intencji dzieci uczestników tej grupy rodziców.

różaniec dzieci Siechnice

Wspólnota Różańca Dzieci

Praktykowany i szanowany od czasów średniowiecznych, Różaniec przeszedł liczne przekształcenia i zdobył szczególną czcią wiernych, będąc związany z różnymi objawieniami. Czy dzieci mogą odmawiać różaniec?
Z historii dobrze wiemy, że Matce Bożej to się szczególnie podoba. Szczególnie możemy tutaj przypomnieć dzieci z Lourdes - Św. Bernadetta Soubirous, Gietrzwałd- Barbara Samulowska, Fatima- ŁUCJA DOS SANTOS, ŚW. FRANCISZEK MARTO, ŚW. HIACYNTA MARTO. Dzięki jednej z mam powstały też w naszej parafii w Siechnicach róże różańcowe dla dzieci.

Żywy Różaniec

Celem Żywego Różańca jest wspieranie działań misyjnych Kościoła poprzez modlitwę, ofiarę duchową i materialną. Głównym środkiem realizacji tego celu jest codzienna modlitwa różańcowa, skoncentrowana na intencjach wskazanych przez Ojca Świętego. Te intencje obejmują stałe aspekty, takie jak prośby o pokój na świecie i błogosławieństwo dla rodzin, jak również te określone na dany miesiąc, czyli papieskie intencje Apostolstwa Modlitwy. Dodatkowo, modlitwa Żywego Różańca obejmuje także intencje polecone przez biskupów, duszpasterzy oraz te, które są bliskie sercu modlących się. Błogosławiona Paulina Jaricot (1799-1862) jest założycielką Żywego Różańca. Jej celem było uczynienie różańca modlitwą dostępną dla wszystkich ludzi. Zorganizowała grupy składające się z piętnastu osób, nazwane później „żywymi różami”, gdzie każda osoba zobowiązywała się odmawiać jedną tajemnicę różańca. Wspólnie odmawiali cały różaniec każdego dnia. Działania Pauliny Jaricot zyskały poparcie wielu biskupów, a Żywy Różaniec szybko rozprzestrzenił się w całej Francji i na świecie. W Polsce zaczął działać w XIX wieku, obecnie istniejąc w niemal każdej parafii.

Żywy Różaniec w Parafii Siechnice

Historia żywego różańca w siechnicach sięga połowy XX wieku. Po II wojnie światowej repatrianci przesiedleni ze Wschodu z okolic Lwowa założyli I RÓŻĘ RÓŻAŃCOWĄ w Czechnicy przy Parafii Św. Katarzyny. Proboszczem był wówczas ks. Józef Garbicz. Zelatorką została Maria Litwin, a po jej śmierci Maria Wiatrowska. Z czasem rodzina RÓŻAŃCOWA powiększyła się o sześć kolejnych Róż, z których do dnia dzisiejszego trwa na modlitwie pięć.
ks Kamil Sławiński

ks. Kamil Sławiński

Obecnie opiekunem duchowym Żywego Różańca jest ks. Kamil Sławiński.

Osobą odpowiedzialną za Żywy Różaniec od 2011 roku jest Agnieszka Denys.

Skarbnik: Zofia Chyży.

LISTA RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA w naszej parafii Siechnice:

  • I Róża – patron: św. Faustyna Kowalska
    Intencja dodatkowa – za ks. Stanisława Stelmaszka i ks. Kamila Sławińskiego
  • II Róża – patron: św. Ojciec Pio
    Intencja dodatkowa – za ludzi starszych, samotnych i cierpiących
  • III Róża – patron: św. Michał Archanioł
    Intencja dodatkowa – za ks. Jana Tomczaka, ks. Waldemara Czarnotę, ks. Tomasza Zalwowskiego
  • IV Róża – patron: bł. Ks. Jerzy Popiełuszko
    Intencja dodatkowa – za dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej i do Bierzmowania
  • V Róża – patron: św. Józef
    Intencja dodatkowa – za rodziny naszej parafii

WYMIANA TAJEMNIC

w każdą pierwszą niedzielę miesiąca

po Eucharystii w intencji wspólnot różańcowych o godz. 9:30.

Pierwsza Sobota Miesiąca

Siostra Łucja zapowiedź ustanowienia nabożeństwa do swego Niepokalanego Serca Maryja spełniła 10 grudnia 1925 roku w Ponteverdzie, gdzie po śmierci Franciszka (1919 r.) i Hiacynty (1920 r.) Łucja wstąpiła do zakonu doroteuszek.

Tam wizjonerce ukazała się Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus i znowu pokazała otoczone cierniami serce.

Jezus powiedział:

„Miej współczucie z Sercem twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie ranią Je wciąż na nowo, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał”.

Potem do Łucji odezwała się Maryja słowami:

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone jest cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale Je ranią. Przynajmniej ty staraj się mnie pocieszyć i przekaż wszystkim, że w godzinie śmierci obiecuję przyjść na pomoc z wszystkimi łaskami tym, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią:

  • spowiedź,
  • przyjmą Komunię świętą,
  • odmówią jeden Różaniec
  • przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastoma tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

 

W nocy z 29 na 30 maja 1930 roku Pan Jezusa ukazał się siostrze Łucji, przekazując jej, że grzechy przeciwko Jego Matce stanowią obrazę wobec Boga. Wyjaśnił również, dlaczego nabożeństwo powinno obejmować dokładnie pięć pierwszych sobót.

Wskazał na pięć rodzajów grzechów, które ranią Niepokalane Serce Maryi.

Są to:

  1. bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu, Dziewictwu Matki Najświętszej, Jej Bożemu Macierzyństwu,
  2. bluźnierstwa chcące wprowadzić obojętność,
  3. wzgardę,
  4. nienawiść do Matki Najświętszej w sercach dzieci,
  5. a także zniewagi wobec Maryi w Jej wizerunkach.
Następnie Pan Jezus podkreślił:
„Oto, droga córko, powód, dla którego Niepokalane Serce Maryi prosiło mnie o ten mały akt wynagrodzenia. Ponadto, z miłosierdzia chciałem przebaczyć duszom, które obraziły Ją w nieszczęśliwy sposób”.

Jak wynika z tych wydarzeń, Pan Jezus i Matka Boża zwracały się z prośbą o rozpowszechnianie nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca, aby ocalić tych, którzy cierpią z powodu popełnianych grzechów obrażających Serce Matki Najświętszej.

Bóg, jak często czyni, używa ludzi do realizacji swoich zamierzeń, a w tym przypadku prosi nas o pomoc. Praktyka tego nabożeństwa związana jest z obietnicą danej przez Maryję, zachęcającą nas do podjęcia tego zadania. Jednak głównym celem nie jest obietnica, lecz wynagradzanie za grzechy, które ranią Serce Matki.

Istnieje przynajmniej cztery powody, dla których warto praktykować nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.

  • Po pierwsze, jest to prośba Pana Jezusa i Matki Najświętszej.
  • Po drugie, ma to na celu ratowanie grzeszników przed śmiercią wieczną.
  • Trzecim powodem jest ochrona Polski, Europy i świata przed wpływem „błędów Rosji”.
  • Czwartym jest zabezpieczenie Ojczyzny przed wojną.

Podaj dalej: